List of Towns and Villages in Ogun State

Ogun State Zip Code Map

Ogun State Zip Code Map &-8211; this Article or News was published on this date:2019-05-17 15:16:41 kindly share it with friends if you find it helpful

List of Towns and Villages in Ogun State

List of Towns and Villages in Ogun State &-8211; this Article or News was published on this date:2019-05-17 15:16:36 kindly share it with friends if you find it helpful

List of Towns and Villages in Ogun State

List of Towns and Villages in Abeokuta North
List of Towns and Villages in undefinedAbeokuta South
List of Towns and Villages in Ado-Odo/Ota
List of Towns and Villages in Egbado North
List of Towns and Villages in Egbado South
List of Towns and Villages in Ewekoro
List of Towns and Villages in Ifo
List of Towns and Villages in Ijebu East
List of Towns and Villages in Ijebu North
List of Towns and Villages in Ijebu North East
List of Towns and Villages in Ijebu Ode
List of Towns and Villages in Ikenne
List of Towns and Villages in Imeko-Afon
List of Towns and Villages in Ipokia
List of Towns and Villages in Obafemi-Owode
List of Towns and Villages in Ogun Waterside
List of Towns and Villages in Odeda
List of Towns and Villages in Odogbolu
List of Towns and Villages in Remo North
List of Towns and Villages in Shagamu

 

List of Towns and Villages in Ede South L.G.A

List of Towns and Villages in Ede South L.G.A &-8211; this Article or News was published on this date:2019-05-17 15:16:32 kindly share it with friends if you find it helpful

List of Towns and Villages in Ede South L.G.A

Sekona District

  1.             Adekolu
  2.             Agboopa
  3.             Akoda
  4.             Awoo
  5.             Bara
  6.             Dauda
  7.             Denu
  8.             Elewure
  9.             Isale-Ofa
  10.             Kusi
  11.             Laogun Araromi
  12.             Laogun Isemi
  13.             Oloki
  14.             Sekona

Alajue District

  1.             Agbeinpa
  2.             Alajue
  3.             Aminiwon
  4.             Arola
  5.             Ededimeji
  6.             Idi-Oro
  7.             Idiagbon
  8.             Obanase
  9.             Ogbaagbaa
  10.             Olodan
  11.             Owode
  12.             Owojun
  13.             Popoola

 

 

List of Towns and Villages in Ife North/ East L.G.A

List of Towns and Villages in Ife North/ East L.G.A &-8211; this Article or News was published on this date:2019-05-17 15:16:27 kindly share it with friends if you find it helpful

List of Towns and Villages in Ife North/ East L.G.A

Ipetumodu (Rural)/Yakoyo District District

  1.             Adara
  2.             Ade
  3.             Adesina
  4.             Agbonni
  5.             Agodo
  6.             Ajala
  7.             Akibiti
  8.             Akingbade
  9.             Areago
  10.             Asalu
  11.             Atula
  12.             Baadofin
  13.             Egbirin
  14.             Fabemi
  15.             Fadipe
  16.             Fawei Baale
  17.             Igbira
  18.             Igbira Iwaro
  19.             Lamiriki
  20.             Majarayomi
  21.             Mojalao
  22.             Oba
  23.             Ode Awosun
  24.             Ogun
  25.             Oguntoyinbo
  26.             Ogunwale
  27.             Oke
  28.             Oke-Ladugbo
  29.             Ologbo
  30.             Ologiri
  31.             Olorode Ageye
  32.             Olunle
  33.             Olunloye/Akinwowo
  34.             Peleyeju
  35.             Yakoyo

Ashiba / Akinlalu District

  1.             Aba Igbira
  2.             Aba Keesa Baje
  3.             Aiyetutu
  4.             Akinalu
  5.             Alabameta
  6.             Alasa
  7.             Amina
  8.             Ashipa Town
  9.             Awotinde
  10.             Balogun Aderibigbe
  11.             Eiyentanle
  12.             Eleeru
  13.             Eleesan
  14.             Erinle
  15.             Fagbore
  16.             Gbodowe
  17.             Idi Asa
  18.             Ige
  19.             Ita Agbede
  20.             Lemomu
  21.             Morakinyo
  22.             Oba-Giun
  23.             Ogangan
  24.             Ogundijo
  25.             Oke
  26.             Olorombo
  27.             Otunode
  28.             Segi
  29.             Tafa
  30.             Titus Aba-Store
  31.             Wasinmi

Moro District

  1.             Aba Moro
  2.             Agbe Baale-Idowu
  3.             Agbe Oosa-Egbeniyi
  4.             Arojo
  5.             Awotunbi
  6.             Bale Alebiosu
  7.             Dado Olokotun
  8.             Elewa
  9.             Idioro
  10.             Moro
  11.             Odan Asun

Edunabon District

  1.             Adanrin
  2.             Ade
  3.             Afon
  4.             Agada
  5.             Akinobu
  6.             Akunra
  7.             Alalara-Anusun
  8.             Alawiye
  9.             Amoloye
  10.             Amula Orile
  11.             Apesibiti
  12.             Balogun-Obiribiri
  13.             Edunabon
  14.             Ejemu
  15.             Elemu-Alagba
  16.             Elerin
  17.             Isule
  18.             Lamba-Agbere
  19.             Loode Olokuta
  20.             Morayin
  21.             Ogbaagba-Alagbede
  22.             Ojurejo Olorjo
  23.             Ologungun
  24.             Olorombo-Gboloku
  25.             Onikan
  26.             Osifila
  27.             Osun
  28.             Pakolo

Famia District

  1.             Aba Ode
  2.             Adedeji
  3.             Adekunmi
  4.             Agidi
  5.             Ajiboye
  6.             Akande
  7.             Aladanla
  8.             Alafa
  9.             Alagba
  10.             Amugba
  11.             Apaana
  12.             Arileyansi
  13.             Arinola
  14.             Asabi
  15.             Asamu
  16.             Ata Mogaji
  17.             Awere
  18.             Ayankunle
  19.             Baala
  20.             Baale
  21.             Baale Sango
  22.             Dare
  23.             Dooya
  24.             Elegudugbe
  25.             Fagbemiro
  26.             Fagunwa
  27.             Famia
  28.             Famia Ayegunle
  29.             Famia Oja
  30.             Fasanu
  31.             Gorogoro
  32.             Idi-Iroko
  33.             Isaleye
  34.             Jabata
  35.             Jatina-Egbeda
  36.             Kilanko
  37.             Kinkinyinun
  38.             Lemomu
  39.             Makinde
  40.             Obalejugbe
  41.             Odogbon
  42.             Oduranin
  43.             Ogundijo
  44.             Okuomoni
  45.             Ologede
  46.             Olookun
  47.             Olooyo
  48.             Omikoto
  49.             Onikooko
  50.             Onipasan
  51.             Onirugbon
  52.             Onisoro
  53.             Otun Akala
  54.             Owode
  55.             Oyo Onikeke
  56.             Rogborogbo
  57.             Salako

Oyere 11 District

  1.             Aba Adetipe
  2.             Aba Anubidi
  3.             Aba Dejo
  4.             Aba gbadamu
  5.             Aba Kendere
  6.             Aba Obalara
  7.             Aba Onigbo
  8.             Aba Osunremi
  9.             Aba Salami
  10.             Aba Tiamiyu
  11.             Aborisade
  12.             Agboro
  13.             Akinbade
  14.             Akire
  15.             Alapata
  16.             Amukegun
  17.             Aniwe
  18.             Apamu
  19.             Apata Oloko
  20.             Asujo
  21.             Atuwo Amu
  22.             Baba Ebe
  23.             Dagbolu
  24.             Dairo
  25.             Fadehan
  26.             Fagbesa
  27.             Fanikun
  28.             Idi Seke
  29.             Idioro
  30.             Ilabami
  31.             Isanlu
  32.             Kereja
  33.             Kilibi
  34.             Ladapo
  35.             Obeyin
  36.             Odelade
  37.             Olu-Igbodo
  38.             Womonle

Oyere 1 District

  1.             Idita
  2.             Iyekere
  3.             Onibambu
  4.             Oriokuta
  5.             Oyo
  6.             Toro
 

List of Towns and Villages in Irewole L.G.A

List of Towns and Villages in Irewole L.G.A &-8211; this Article or News was published on this date:2019-05-17 15:16:22 kindly share it with friends if you find it helpful

List of Towns and Villages in Irewole L.G.A

Ikere District

  1.             Arinkin
  2.             Ayetoro
  3.             Balogun
  4.             Bamgbola
  5.             Bamidele
  6.             Fidiwo
  7.             Ikire Township
  8.             Majeroku
  9.             Molarere
  10.             Odeyinka
  11.             Oloowa
  12.             Wasinmi